Instytut Politechniczny - kierunek Mechanika i Budowa Maszyn

Sylwetka absolwenta

Absolwent otrzymuje tytuł zawodowy inżyniera. Program studiów zapewnia przygotowanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów łączących znajomość technologii, organizacji produkcji i eksploatacji, nowoczesne metody i techniki wytwarzania z wykorzystaniem wspomagania komputerowego, dedykowanego do efektywnego sterowania procesami projektowania, wytwarzania i eksploatacji. Absolwenci kierunku, posiadając podstawy do prowadzenia projektów konstrukcyjnych, planowania i projektowania systemów zarządzania eksploatacją pojazdów, maszyn roboczych oraz maszyn w inżynierii produkcji, stosowania nowoczesnych metod organizacji pracy mogą być zatrudniani w wielu sektorach przemysłowych, a w szczególności w przemyśle maszynowym i w przemysłach pokrewnych, w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn, w firmach projektowych, w przedsiębiorstwach transportowych, w jednostkach zajmujących się diagnostyką pojazdów mechanicznych. Absolwent kierunku Mechanika i Budowa Maszyn:Posiada wykształcenie obejmujące wiedzę w zakresie: nauk matematyczno – fizycznych, ogólnotechnicznych, mechaniki, wytrzymałości materiałów, konstrukcji maszyn, materiałów, technologii, organizacji i zarządzania eksploatacją pojazdów i maszyn, ekonomiki eksploatacji obiektów technicznych oraz podstawowe przygotowanie do pracy z nowoczesnymi środkami, metodami i narzędziami informatyki we wszystkich sferach procesu projektowania i eksploatacji maszyn.

  • Posiada wiedzę z zakresu funkcjonowania nowoczesnego zarządzania eksploatacją pojazdów i maszyn roboczych w systemach produkcyjnych, a w szczególności: pojazdów i maszyn roboczych, metod komputerowych w inżynierii mechanicznej, inżynierią produkcji.
  • Charakteryzuje się umiejętnością kierowania zespołami ludzkimi oraz korzystania i łączenia wiedzy z różnych dziedzin nauki.
  • Posiada wiedzę w zakresie optymalizacji poszczególnych składowych procesu zarządzania oraz efektywnego przygotowania realizacji zadań produkcyjnych i technicznych.
  • Jest przygotowany do pracy w jednostkach eksploatujących pojazdy i maszyny robocze, w zakładach obsługowo – naprawczych pojazdów, w jednostkach organizacyjnych służb utrzymania ruchu obiektów technicznych oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych.
  • Jest przygotowany do pełnienia wszystkich funkcji inżynierskich w branży motoryzacyjnej oraz eksploatacyjnej pojazdów i maszyn, tak ogólnych jak i specjalistycznych.
  • Posiada wystarczającą wiedzę ogólną i inżynierską do projektowania procesów produkcyjnych i eksploatacyjnych pojazdów i maszyn oraz posiada wiedzę pozwalającą samodzielnie kierować firmą produkcyjną lub obsługowo - naprawczą pojazdów i maszyn.
  • Posiada znajomość języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku kształcenia.
  • Jest świadomy odpowiedzialności etycznej i społecznej związanej z wykonywaniem szeroko rozumianego zawodu inżyniera.

Wymagania wstępne

Wymagania wstępne (oczekiwane kompetencje kandydata):

  • posiadanie wykształcenia ponadgimnazjalnego i zdanie egzaminu dojrzałości,
  • chęć poszerzania wiedzy z obszaru nauk technicznych.

Studia I stopnia na danym kierunku studiów przeznaczone są dla osób, które ukończyły szkołę średnią oraz zdały egzamin dojrzałości. Studia prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Zasady rekrutacji obowiązujące na danym kierunku studiów określa uchwała Senatu, która zgodnie z art. 169 ust. 2 z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym podawana jest do wiadomości publicznej nie później niż do dnia 31 maja roku poprzedzającego rok akademicki, którego uchwała dotyczy. Uchwała określa warunki i tryb rekrutacji.

Warunkiem dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego kandydatów jest:

  • zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
  • złożenie w terminie kompletu dokumentów, w tym świadectwa dojrzałości wydanego zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Od kandydatów na studia, w procesie rekrutacji, wymagana jest następująca dokumentacja:

  • podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
  • oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości,
  • świadectwo ukończenia szkoły średniej/ponadgimnazjalnej (oryginał lub kopia potwierdzona przez szkołę),
  • zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwwskazań do studiów na obranym kierunku – Instytut Politechnicznego
  • kserokopia dowodu osobistego poświadczona notarialnie lub przez pracownika sekretariatu właściwego Instytutu PWSZ im. Stanisława Staszica w Pile.
  • trzy fotografie o wymiarach 35 x 45 mm bez nakrycia głowy, na jasnym tle,
  • dowód opłaty rekrutacyjnej,
  • oświadczenie o spełnianiu warunków do podjęcia i kontynuowania studiów bez wnoszenia opłat, o którym mowa w art. 170 a ust. 9 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) w przypadku kandydata na studia stacjonarne;
  • w przypadku kandydatów kończących zagraniczne szkoły średnie/ponadgimnazjalne (późniejszy termin wydawania świadectw) kandydat może złożyć stosowne zaświadczenie dot. świadectwa dojrzałości. W przypadku przyjęcia na studia, student zobowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji lub najpóźniej do 15 września dostarczyć oryginał świadectwa dojrzałości pod rygorem skreślenia z listy przyjętych na studia;
  • oryginał dokumentu potwierdzającego udział w finale olimpiady przedmiotowej


Postępowanie kwalifikacyjne na danym kierunku studiów obejmuje konkurs świadectw, który uwzględnia oceny na świadectwie dojrzałości z następujących przedmiotów: matematyka, fizyka – jeżeli nie ma fizyki - chemia
O przyjęciu na I rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ustalane na podstawie sumy punktów uzyskanych podczas postępowania kwalifikacyjnego, w ramach ustalonego limitu przyjęć na dany kierunek.

Zasady rekrutacji:

podstawą przyjęcia na studia pierwszego stopnia jest posiadanie świadectwa dojrzałości, złożenie kompletu dokumentów w wyznaczonych terminach, spełnienie wymogów postępowania kwalifikacyjnego.

Cele kształcenia:

Celem kształcenia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn jest przygotowanie absolwentów do samodzielnego formułowania, analizowania oraz rozwiązywania problemów inżynierskich z zakresu projektowania, wytwarzania oraz eksploatacji pojazdów, maszyn i urządzeń poprzez połączenie gruntownej wiedzy z zakresu mechaniki, projektowania, konstruowania, technologii wytwarzania oraz eksploatacji pojazdów i maszyn z szerokim przygotowaniem w zakresie zarządzania eksploatacją pojazdów i maszyn roboczych, zarządzania eksploatacją maszyn w inżynierii produkcji, stosowania nowoczesnych metod komputerowych w inżynierii mechanicznej. Szczegółowe cele kształcenia są zawarte w kartach przedmiotów.

Dalsze możliwości kształcenia

Absolwenci są dobrze przygotowani do podjęcia studiów II stopnia. ANS w Pile aktywnie współdziała z innymi uczelniami w celu tworzenia swoim absolwentom warunków do kontynuowania studiów na studiach magisterskich. Szczególne znaczenie ma współpraca z Politechniką Poznańską i Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy

 

Egzamin końcowy

Studia kończą się napisaniem i złożeniem pracy dyplomowej oraz zdaniem egzaminu dyplomowego. Praca dyplomowa musi dotyczyć problemu związanego ściśle z kierunkiem studiów. Może to być praca o charakterze teoretycznym, opierać się na badaniach doświadczalnych lub mieć charakter pracy projektowej. Praca powinna w miarę możliwości wyczerpać temat i zawierać część opisową wprowadzającą w tematykę rozpatrywanego zagadnienia, część zasadniczą rozwijającą zadany temat oraz kończyć się wnioskami. W celu zapewnienia opieki pracowników nad tworzeniem pracy przewiduje się przedmiot obowiązkowy „seminarium dyplomowe”. Przedmiot ten poświęcony jest na przygotowanie słuchaczy do samodzielnej pracy badawczej lub projektowej, zapoznanie studentów ze sposobami pozyskiwania wyników oraz ich analizą, interpretacją i wnioskowaniem, zaznajomienie z problemami związanymi z poszukiwaniem i pozyskiwaniem literatury, oraz podane są zasady opracowywania pracy dyplomowej. Po zaliczeniu ostatniego semestru, złożeniu pracy dyplomowej i sprawdzeniu tekstu pracy w elektronicznym systemie antyplagiatowym Plagiat.pl, student zostaje dopuszczony do egzaminu dyplomowego.

Wymogi edytorskie, terminy składania prac dyplomowych oraz zasady prowadzenia egzaminu dyplomowego określa „Regulamin Egzaminu Dyplomowego” wprowadzony przez Zarządzenie nr 5/11 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile z dnia 18 stycznia 2011 roku w sprawie wprowadzenia regulaminu egzaminu dyplomowego wraz z późniejszymi zmianami oraz Zarządzenie nr 13/13 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile z dnia 23 stycznia 2013 roku w sprawie wprowadzenia zasad funkcjonowania systemu antyplagiatowego Plagiat.pl w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile oraz „Regulamin Studiów PWSZ im. St. Staszica w Pile” z dnia 19 kwietnia 2012 roku.

Egzamin dyplomowy na danym kierunku studiów składa się z dwóch części:

  • obrony pracy inżynierskiej
  • egzaminu dyplomowego

Egzamin dyplomowy odbywa się w formie ustnej przed komisją dyplomowania.
Student na egzaminie otrzymuje minimum 3 pytania:

  • pierwsze pytanie student otrzymuje z zakresu kierunku studiów z listy pytań zweryfikowanych przez Dyrektora Instytutu,
  • drugie pytanie zadaje recenzent, winno ono nawiązywać do treści pracy (w tym metodyki pracy lub jej wyników),
  • trzecie pytanie zadaje promotor, winno ono nawiązywać do tematyki danej specjalności studiów.

W razie wątpliwości, co do oceny egzaminu dyplomowego komisja może zadać dodatkowe pytanie.

Zasady oceniania

Wszystkie ogólne zasady oceniania są opisane w Regulaminie Studiów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile. Zasady szczegółowe dla każdego przedmiotu są zawarte w kartach przedmiotów.

Koordynator

dr inż. Piotr Gorzelańczyk

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"